Dobré dopoledne, je úterý 16.10.2018, 9:31. Dnes má svátek Havel, zítra Hedvika.
Detail

NS Perličky víly Terezky - nová vycházková trasa po okolí města

2018-03-01 15:05:13 | Město Spálené Poříčí ©

V r. 2017 vybudovalo město Spýálené Poříčí další atraktivní cíl rodinné turistiky - NS Perličky víly Terezky.

Foto

Foto: obec ©

Vycházková trasa o délce cca 2,5 km vede nenáročným terénem po blízkém okolí města po nově opravené historické cestě od starého hřbitova okruhem k továrně, je na ní umístěno zatím 5 informačních tabulí o různých přírodních i historických místních zajímavostech ("perličkách") a pro hravé návštěvníky je zde zařazeno i pexeso, které je možné si při odpočinku zahrát.

Již nyní u nás existují 2 vycházkové okruhy, naučné stezky se zaměřením na rodiny s dětmi - NS Loukou i lesem za pohádkou a NS Za mlynáři od Bradavy. Obě tyto stezky ve svém grafickém provedení využívají kresby Jiřího Wintera NEPRAKTY, jehož galerie je umístěna ve Spáleném Poříčí ve špejcharu Ve Dvoře a mají podle svého tématu zvoleného pohádkového průvodce - trpaslík (z brdských lesů) a vodník (z říčky Bradavy), kteří návštěvníky stezkami provedou, seznámí je s krajinou a zajímavostmi v ní, a také jsou součástí soutěže, která se ke každé stezce váže (luštění křížovky a počítání dušiček, které vodníkovi utekly na infotabule). Podle typu stezky je zvolena i barva tabulí (zelená a modrá) a návštěvníci dostávají i tématické odměny (odznak s trpaslíkem a keramická dušička).

Průvodkyní po této nově navržené stezce, vedoucí mezi poli a loukami, je luční víla Terezka, neboť na starém hřbitově, v jehož blízkosti trasa začíná, je pochována Terezie Liehmannová - Čapková, láska Antonína Dvořáka (Dvořák - Rusalka - víla - Terezka). Slovo "perličky" v názvu je vlastně vícevýznamové - perličky ve smyslu zajímavosti, o kterých se poutník dozví na tabulích, a perličky jako ozdoba víly. Perličky v nějaké podobě se také jistě objeví na letáku a v odměnách pro úspěšné luštitele.

Barva této stezky je zvolena medově žlutá (barva obilí) kvůli své trase mezi poli a loukami. Návštěvníci při putování získají také informace o zemědělské tradici venkova, o tom, jak se dříve hospodařilo a o přírodě, kterou všude okolo sebe uvidí. Tato stezka je kromě rodin s dětmi velmi vhodná i pro seniory, školní děti a např. maminky s kočárky (těsná blízkost města, nenáročný terén - rovina, zpevněné cesty, nepříliš dlouhá trasa) a její vytvoření tak vhodně doplnilo již stávající pestrou turistickou nabídku cílů ve Spáleném Poříčí.

Přijďte si do Infocentra pro leták se soutěžními otázkami a vychutnejte si při příjemné procházce krásu našeho okolí!

Z rozpočtu Plzeňského kraje bylo vytvoření stezky podpořeno částkou 60 000 Kč.


Leták ke stažení

Autor: Město Spálené Poříčí ©

Kontakty
Obec

Město Spálené Poříčí
Náměstí Svobody 132
335 61 Spálené Poříčíe-mail: mesto@spaleneporici.cz
e-podatelna: podatelna@spaleneporici.cz
(Bližší informace o elektronické podatelně najdete zde).

Úřední hodiny
Pondělí a středa:
08,00 hod. - 18,00 hod.

IČ: 257 249
DIČ: CZ00257249
Bankovní spojení: ČS Plzeň: 72 56 31 379/0800

Městský úřad - kontakty

Infocentrum - kontakty

Rozklikávací rozpočet města

Znak města
Znak obce

Stříbrná městská zeď se třemi věžemi v červeném poli, proti černým stříškám věží směřují tři stříbrné hroty. Město znak užívá pravděpodobně již od počátku 16. stol.

Více informací...

Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.spaleneporici.cz
© Město Spálené Poříčí
Právní doložka
Editace Editace Editace Editace Editace