Dobré poledne, je středa 19.12.2018, 12:13. Dnes má svátek Ester, zítra Dagmar.
Detail

Zámek Spálené Poříčí

2013-04-19 19:51:33 | Město Spálené Poříčí ©

Zámek částečně přístupný veřejnosti. Byl postaven Adamem Vratislavem z Mitrovic na místě původní gotické tvrze v r. 1617.

Foto

Foto: obec ©

Stavba byla ovlivněna rozhraním renesance a baroka a završena romantickým cimbuřím. Nad vstupem ve věži jsou umístěny znaky Vratislavů z Mitrovic a manželky Adama Vratislava Salomeny Kocové z Dobrše. V 19. století dostavěna byla novogotická věž. Velmi zchátralý objekt začal být opravován v r. 1990, kompletní rozsáhlá rekonstrukce byla dokončena v r. 2002.

Za shlédnutí stojí výstavní prostory, původní restaurovaný strop v koncertním sále, 2 renesanční portály na nádvoří. V zámku byl v r. 1756 uložen svatovítský poklad. Od poloviny 18. stol. patří Metropolitní kapitule u sv. Víta v Praze a sloužil správě panství a rozsáhlých lesů a pozemků.

Zámek je obklopen parkem, který dostal nynější disposici v 17. stol. Najdeme zde velmi vzácný kultivar zeravu západního (Thuja occidentalis „Asplenifilia“), dřezovec (Gleditsia triacanthos f. inermis), pěkný převislý jilm (Ulmus glabra „Pendula“), lísku tureckou (Corylus colurna), statný červenolistový buk (Fagus silvatica „Atropunicea“) a břízu papírovou (Betula papyrifera). Roste zde také jasan ztepilý, který byl v r. 2009 z iniciativy žáků 9. třídy místní ZŠ vyhlášen Památným stromem.

V říjnu r. 2000 byla zahájena rekonstrukce východní fasády. Při opravách v r. 2001 byly v jižním opěrném pilíři nalezeny čtyři kvádry z hrubozrnného pískovce. Největší z nich má jednu hranu částečně seříznutou ve stylu pozdní gotiky. Taktéž v jihovýchodním rohu zámku jsou zabudovány další tři pískovcové kvádry. Je velmi pravděpodobné, že tyto kvádry pocházejí z původní gotické tvrze. Upravený kvádr z jižního opěrného pilíře byl před omítnutím vyjmut a je nyní umístěn jako exponát v historické expozici v zámku.

V zámku můžete navštívit koncertní síň se zachovalým původním renesančním stropem a národopisné muzeum Spálenopoříčska. Parky před i za zámkem jsou volně přístupné. Vstupné do expozic je 30 Kč (plné) a 20 Kč (zlevněné). Děti do 6 let mají prohlídku zdarma. Zámkem Vás ochotně provede pracovnice Infocentra (v příloze najdete časy prohlídek zámku).

Nabízíme možnost pořádání svateb v krásném prostředí zámku. Oddává se vždy 1. a 3. sobotu v měsíci. Kromě správních poplatků za obřad konaný mimo úředně stanovenou obřadní síň se platí za pronájem zámku:
2 000 Kč - snoubenci mají trvalý pobyt v matričním obvodu Spálené Poříčí
3 000 Kč - snoubenci nemají trvalý pobyt v matričním obvodu Spálené Poříčí
Bližší informace na MěÚ Spálené Poříčí - Kristýna Novotná, tel. 371 594 636

Fotografie zámku, jeho okolí i interiéru včetně obřadní síně si můžete prohlédnout v sekci Fotogalerie.

Děkujeme za pochopení!

Časy prohlídek zámku

Autor: Město Spálené Poříčí ©

Kontakty
Obec

Město Spálené Poříčí
Náměstí Svobody 132
335 61 Spálené Poříčíe-mail: mesto@spaleneporici.cz
e-podatelna: podatelna@spaleneporici.cz
(Bližší informace o elektronické podatelně najdete zde).

Úřední hodiny
Pondělí a středa:
08,00 hod. - 18,00 hod.

IČ: 257 249
DIČ: CZ00257249
Bankovní spojení: ČS Plzeň: 72 56 31 379/0800

Městský úřad - kontakty

Infocentrum - kontakty

Rozklikávací rozpočet města

Znak města
Znak obce

Stříbrná městská zeď se třemi věžemi v červeném poli, proti černým stříškám věží směřují tři stříbrné hroty. Město znak užívá pravděpodobně již od počátku 16. stol.

Více informací...

Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.spaleneporici.cz
© Město Spálené Poříčí
Právní doložka
Editace Editace Editace Editace Editace