Dobré dopoledne, je úterý 23.10.2018, 9:19. Dnes má svátek Teodor, zítra Nina.
Detail

Páter František Ferda (1915 - 1991)

2011-06-19 21:53:13 | Město Spálené Poříčí ©

Narodil se 31. března 1915 v Dražkovicích, statku poblíž Spáleného Poříčí.

Foto

Foto: obec ©

Od dětství se zajímal o přírodu a byl aktivním hudebníkem. Vystudoval arcibiskupské gymnázium v Praze. Poté absolvoval bohosloveckou fakultu v Praze–Dejvicích, a 29. června 1939 byl vysvěcen na kněze. Jako kaplan působil v Mýtě a Petrovicích u Sedlčan. Tři roky po nástupu komunistů byl zatčen a putoval jako desítky dalších duchovních do vězení. Vystřídal vězeňské cely v Ostravě, Opavě, Mírově, Jáchymově, Leopoldově, Valdicích i na Borech. A právě za mřížemi také objevil své mimořádné schopnosti. Po propuštění v roce 1960 pracoval jako dělník v plzeňských pivovarech. K pastorační činnosti mu bylo povoleno vrátit se až o osmnáct let později. Působil jako duchovní správce u řeholních sester v domově důchodců v Újezdci u Klatov. Tehdy se už však plně věnoval i svému druhému poslání - léčitelství.

Diagnózu dokázal určit podle očí, podle fotografie, či dokonce jen tak – pouhým soustředěním. „Mám pocit jako bych ze sebe vyslal paprsek zelené barvy, který se rychle klikatě pohybuje, a pak se naráz zastaví. Tak dojde k mému spojení s tím člověkem,“ popsal před lety Ferda svoji specifickou diagnostickou metodu. Při léčení však používal i prostředky daleko prozaičtější: „Lepší než penicilin je na zápal plic křenová placka.“ Nezastupitelné místo v jeho lektvarech měly také česnek, cibule a množství nejrůznějších bylinek.
O tom, že jeho léčba skutečně pomáhala, svědčily fronty nemocných, stojící před jeho bytem často od čtyř od rána, i v jeho ulici zaparkované šestsettřináctky tehdejších mocipánů.

V roce 1980 se přestěhoval do Sušice. Od tohoto okamžiku, prakticky až do posledních dnů jeho života, nastala pro něho neúnavná služba trpícím a nemocným. Jméno léčitele a duchovního Františka Ferdy se stalo v Čechách legendou. Za panem páterem jezdili komunističtí ministři, zvali ho na předsednictvo vlády. A to vše navzdory tomu, že ho v padesátých letech poslali kvůli jeho víře za mříže.

Zemřel v neděli 7. července 1991. 16. července byl pochován na sušickém hřbitově za masové účasti vděčných pacientů. Jeho mimořádnou obětavou činnost vysoce ocenil v kondolenčním dopise i František kardinál Tomášek.

Jako výraz vděku svému slavnému rodáku nese jeho jméno Dům s pečovatelskou služnou poblíž náměstí, kde byla v r. 2015 odhalena pamětní deska ke 100. výročí narození. Další pamětní deska je umístěna na budově fary a P. Ferdu připomíná četným návštěvníkům města.Autor: Město Spálené Poříčí ©

Kontakty
Obec

Město Spálené Poříčí
Náměstí Svobody 132
335 61 Spálené Poříčíe-mail: mesto@spaleneporici.cz
e-podatelna: podatelna@spaleneporici.cz
(Bližší informace o elektronické podatelně najdete zde).

Úřední hodiny
Pondělí a středa:
08,00 hod. - 18,00 hod.

IČ: 257 249
DIČ: CZ00257249
Bankovní spojení: ČS Plzeň: 72 56 31 379/0800

Městský úřad - kontakty

Infocentrum - kontakty

Rozklikávací rozpočet města

Znak města
Znak obce

Stříbrná městská zeď se třemi věžemi v červeném poli, proti černým stříškám věží směřují tři stříbrné hroty. Město znak užívá pravděpodobně již od počátku 16. stol.

Více informací...

Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.spaleneporici.cz
© Město Spálené Poříčí
Právní doložka
Editace Editace Editace Editace Editace