Dobré poledne, je středa 19.12.2018, 12:17. Dnes má svátek Ester, zítra Dagmar.
Detail

Areál Ve Dvoře a zámecký pivovar

2013-04-18 08:33:59 | Město Spálené Poříčí ©

Rozsáhlý areál zámeckého velkostatku začal vznikat na počátku 18. století, z této doby se dochoval barokní špejchar. Většina ostatních budov byla postavena v prvních letech 20. století.

Foto

Foto: Marek Vaneš ©

Nad vchodem do velkostatku si jistě všimnete znaku Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, v jejímž vlastnictví bylo celé panství od r. 1749. Zemědělsky byl celý areál využíván až do roku 2002, to už ale značně chátral. V nedávných letech prošla většina budov rozsáhlou rekonstrukcí. V areálu se nachází hotel a restaurace Ve Dvoře, umístěná v krásném sloupovém sále bývalé konírny, rozsáhlé pivovarské sklepy a špejchar Ve Dvoře s několika stálými expozicemi.


Původně stál zámecký pivovar před zámkem, v místě dnešního parku. Ve 2. polovině 19. století byl postaven na dnešním místě, vedle areálu velkostatku. Pivovar ukončil svoji činnost v r. 1949, ale neosiřel – na zdaleka viditelný komín se každoročně vracejí čápi, kteří již neodmyslitelně patří ke Spálenému Poříčí. Obyvatelé města s oblibou vyprávějí historku o tom, jak se v roce 2008 jedné čapí rodině u nás tak líbilo, že zapomněla odletět do teplých krajin. Zimu čápi ve zdraví přežili, ale již nikdy své dobrodružství neopakovali.


Rozsáhlé sklepy pivovaru v areálu bývalého zámeckého velkostatku chátraly od roku 1949, kdy se zastavila výroba piva. Hrozilo jejich zřícení. Tomu se naštěstí podařilo definitivně zabránit rekonstrukcí sklepů na atraktivní a netradiční místo pro setkávání, výstavy, kulturní a gastronomické akce.
Autor: Město Spálené Poříčí ©

Kontakty
Obec

Město Spálené Poříčí
Náměstí Svobody 132
335 61 Spálené Poříčíe-mail: mesto@spaleneporici.cz
e-podatelna: podatelna@spaleneporici.cz
(Bližší informace o elektronické podatelně najdete zde).

Úřední hodiny
Pondělí a středa:
08,00 hod. - 18,00 hod.

IČ: 257 249
DIČ: CZ00257249
Bankovní spojení: ČS Plzeň: 72 56 31 379/0800

Městský úřad - kontakty

Infocentrum - kontakty

Rozklikávací rozpočet města

Znak města
Znak obce

Stříbrná městská zeď se třemi věžemi v červeném poli, proti černým stříškám věží směřují tři stříbrné hroty. Město znak užívá pravděpodobně již od počátku 16. stol.

Více informací...

Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.spaleneporici.cz
© Město Spálené Poříčí
Právní doložka
Editace Editace Editace Editace Editace