Dobré dopoledne, je úterý 16.10.2018, 10:38. Dnes má svátek Havel, zítra Hedvika.
Detail

2.světová válka ve Spáleném Poříčí

2011-06-20 06:34:31 | Město Spálené Poříčí ©

Předzvěst války, později nazvané světová, se do našeho města vplížila už v roce 1937.

Foto

Foto: Karel Kotora ©

Toho roku byl zřízen sbor civilní protiletecké obrany o 110 osobách. První cvičení na téma letecký nálet proběhlo 11. června. Ve druhé polovině srpna toho roku měly posílit víru v sílu naší armády velké manévry v našem kraji. Poříčím projel i oddíl tanků.24. září 1938 mobilizace, i sám kronikář nastoupil jako záložník. S německou okupací se 15. března 1939 tento kronikář vyrovnal se slovy : "Rychlý spád událostí překvapil každého. Německých vojáků jsme u nás neměli, kromě několika, kteří projeli naším městem." Už 24. dubna máme nový svátek - narozeniny Adolfa Hitlera. Prvních šest dělníků odjíždí na práci do Německa. Válka sama začíná 1. září v Polsku, pro Poříčí téhož dne nařízením o zatemnění. Nato se rozjíždí kolotoč kolem Židů : musí nosit označení žlutou hvězdou, mají omezený pohyb, nákupy pouze v určený čas, 1.5.1940 zavření třech místních židovských obchodů. Vrcholem je 13.1.1942 deportace osmi poříčských Židů do sběrného tábora v Plzni.

14.dubna 1941 zrušení Sokola, zavedení potravinových lístků, deportace jediné cikánské rodiny z Poříčí, zatčení a uvěznění několika legionářů a dalších občanů, hledání zatajených zásob, odvody koní, sběr zimních potřeb, gramofonů, lyží pro "chrabré německé vojáky", sběr barevných kovů a železa, jiných odpadů a sběr léčivých bylin. To vše pro "vítěznou válku", pro níž se píšou na vrata i jinde veliká bílá V (znamená Viktoria - vítězství).

Pak se však situace mimo Poříčí, to je na frontách mění. Slyšíme hukot letadel, vidíme nálety na Plzeň, objevují se hloubkaři, kteří před Poříčím rozstřílejí náš autobus, vybombardují nádraží v Lipnici a v Nezvěsticích, odkud lidé s poškozených vagónů kradou zboží.
Do Poříčí přichází přes 200 "národních hostů" - uprchlíků před frontou a jsou ubytováni ve škole. Samozřejmě se neučí, pouze jedenkrát za týden se zadají úlohy.

Vidíme z kopce nad Poříčí strašné nálety na Plzeň 17., 18. a 25. dubna. Od 20. dubna nejde pošta, je rozvrácená železniční doprava.
30. dubna je v Poříčí ustaven revoluční národní výbor. Ten 4. května zřizuje strážní službu z místních dobrovolníků, posílených několika slovenskými vojáky, uprchlými z německého internačního tábora. 5. května jsou vyvěšeny státní vlajky, 6. května prochází drobné skupiny demoralizovaných německých vojáků a některé z nich naše stráže odzbrojují.

7. května se však k Poříčí blíží silný oddíl Němců od Hořehled a ukrývá se před hloubkaři v lese Pastviště nad městem. Ve 13 hodin přijíždí od Rokycan Američané v džípu, jsou informováni panem Bejstou, ovládajícím dobře angličtinu. Zavolají posilu - 2 lehké tanky a další džípy a spolu s našimi dobrovolníky vyrážejí k Pastvišti. Po krátké přestřelce se Němci vzdávají a Američané je odvádí do Blovic. Téhož dne večer projíždí od západu k východu Poříčím několik hodin obrovský konvoj amerických vozidel, snad na Prahu, ale po půlnoci se vrací zpět. 8. května je už u nás klid až na neustálý shon kolem Američanů, parkujících na náměstí. Američané 11. května odjíždějí a 12. přicházejí do Poříčí Rusové, kterým podle dohody patří naše město. Demarkační - rozdělovací linie mezi americkou a sovětskou armádou je v Nezvěsticích na mostě přes Úslavu. V Evropě skončily boje, ale pro naše město začal pravý mír teprve 16.5., kdy zahájila opět práci místní nábytkárna. Život se znormalizoval 30. května, kdy začal jezdit autobus do Nezvěstic k vlakům.

Vrchol znovuoživení města - 21.června, poprvé od 1. září 1939 svítí veřejné osvětlení.Autor: Město Spálené Poříčí ©

Kontakty
Obec

Město Spálené Poříčí
Náměstí Svobody 132
335 61 Spálené Poříčíe-mail: mesto@spaleneporici.cz
e-podatelna: podatelna@spaleneporici.cz
(Bližší informace o elektronické podatelně najdete zde).

Úřední hodiny
Pondělí a středa:
08,00 hod. - 18,00 hod.

IČ: 257 249
DIČ: CZ00257249
Bankovní spojení: ČS Plzeň: 72 56 31 379/0800

Městský úřad - kontakty

Infocentrum - kontakty

Rozklikávací rozpočet města

Znak města
Znak obce

Stříbrná městská zeď se třemi věžemi v červeném poli, proti černým stříškám věží směřují tři stříbrné hroty. Město znak užívá pravděpodobně již od počátku 16. stol.

Více informací...

Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.spaleneporici.cz
© Město Spálené Poříčí
Právní doložka
Editace Editace Editace Editace Editace